Let op: om deze website goed te kunnen gebruiken is het noodzakelijk om Cookies aan te zetten. Meer informatie...

Schepping en herschepping

Zaterdag 12 oktober 2019

Oktober is de kinderboekenmaand en het thema gaat over wetenschap. Blijkbaar een strategisch moment om een congres te houden naar aanleiding van een kinderboek over geloof en evolutie. “We kunnen dan voorkomen dat jongeren in een geloofscrisis komen, als ze die twee niet kunnen verbinden” is dan het argument.

Daarvoor is een duo zeker niet onverdienstelijke schrijvers bij elkaar gaan zitten en daar kwam Topnerd Tycho uit voort. Een vlot geschreven boek, met leuke weetjes en achtergronden. Maar ook een boek waar een oudere wijze oom die professor is, het onverbiddelijk opneemt tegen een drammerig dom blondje die als actieve moeder een les verzorgt op school en de kinderen (ongevraagd) aanspoort om toch vooral te geloven dat de aarde in zes dagen is geschapen.

Als boekhandelaar bekijk je met de nodige verbazing wat er dan verder nog voor rituelen in deze discussie zich voltrekken. Een creationist is niet nodig als spreker op het podium bij zo'n congres, want de argumenten zijn toch al bekend. Amerikaanse fondsen gericht op de bevordering van het evolutionistisch gedachtegoed onder christenen zouden dit soort boeken ondersteunen. De “hellend vlak discussie” passeert ook nog. Je moet goed luisteren naar wat men echt bedoelt, want iedereen probeert z'n verhaal te “framen”. Voor mensen die in deze discussie niet thuis zijn, is het al heel lang niet of nauwelijks te volgen en wordt het ontstaansagnosme een aantrekkelijk alternatief.

In de praktijk van de winkel blijken vooral 35 plussers om het boek te vragen en wanneer je studenten erover spreekt, (de zgn. bedreigde soort) dan hoor je dat men het feitelijk “geen issue” vindt. En zoals veel vaker gebeurt, de hoeveelheid rumoer er om heen lijkt omgekeerd evenredig met de verkoop. Uiteraard zijn er mensen, afkomstig uit kerken die een paar jaar geleden nog de evolutietheorie volledig afwezen, die vragen of we het alsjeblieft wel neer willen leggen in de winkel en anderen die hopen dat we het juist niet neerleggen.

In de afgelopen tien jaar is er veel verschenen over apologetiek. Wie kijkt naar de boeken ziet dat ze wat dunner worden en terug gebracht zijn tot de kern waar het om draait. Het boek van Topnerd Tycho is bedoeld om kinderen apologetische te ondersteunen. Dat verdient op zichzelf waardering, omdat een rationele grondslag (hoewel ontoereikend) wel helpt voor tieners en jongeren om geloof te verinnerlijken en tot een zelfstandige wandel met Christus te komen. Toch blijven er veel vragen hangen.

Omdat wij een boekwinkel in studentenstad Leiden hebben, ontmoeten we relatief veel mensen die in de wetenschap actief zijn en specialist zijn op hun (deel)-vakgebied. Ze hebben soms ongelooflijk veel kennis over één specifiek onderwerp. Echter in ingewikkelde discussies wreekt zich dat soms. Men blijkt dan het eigen vakgebied te “compartimenteren”. Binnen de context van dat specifieke (kleine) deelgebiedje heeft men dan theoretisch ”gelijk”. Of die aannames, c.q. bewijzen overeind blijven in een groter verhaal blijkt dan niet altijd relevant. Schepping en evolutie is dus niet alleen zomaar een meningsverschil, maar gaat over zeer relevante woorden, begrippen en vooronderstellingen. Vanuit theïstisch evolutionaire hoek dook afgelopen week er zelfs al een nieuwe “ontstaans-cathechismus” op, die zo uitgebreid is, dat je zeker weet dat niemand die ooit uit z'n hoofd kan gaan leren en geen troostboek wordt.

De catechismus van de Rooms Katholiek kerk begint met de vraag: Waartoe zijn wij hier op aarde. Dat levert een relevant vertrekpunt op. Daarmee loop je tegen een kwestie aan die wetenschappelijk nooit bevredigend wordt toegelicht. Immers wetenschappelijke uitgangspunten voor het evolutionistisch denken, kunnen alleen maar geldig zijn voor christenen als ze niet alleen betrekking hebben op de schepping, maar ook in staat zijn “de herschepping” te verklaren. Niet voor niets werd in een recensie in de Volkskrant over dit boek de terechte vraag opgeworpen of het logisch consequent was om als je de schepping in 6 dagen als “literair” beschouwt, je de wonderen in de bijbel ook niet als zodanig moet beschouwen. (De wereld is niet zo heel gauw tevreden en Kuitert was tenminste consequent!)

Als christelijke boekhandel hebben we vaak gesprekken met mensen die op zoek zijn naar zingeving in hun leven. Om die reden komen ze vaak een bijbel kopen. Dat is niet in de eerste plaats omdat ze willen weten hoe ze ontstaan zijn, maar wel waarom ze er zijn en waar ze naar toe gaan. Op basis van de theïstische evolutionistische principes wordt het gesprek over iets wat Paulus een bepalend kernthema noemt: de opstanding uit de doden , dan een heel lastig feit. De Christus der schriften had geen enkele moeite om met wonderen om te gaan en gaf een uitzicht op een nieuwe hemel én aarde door de herschepping.

In de zelfde week dat Topnerd Tycho uitkwam, verschenen nog 82 andere titels binnen onze markt, want er is meer dan het schepping- of evolutiedebat. Maar over schepping en evolutie is het laatste boek dan ook nog niet verschenen. Voor een toekomstig boek over dit onderwerp wel tenminste één vraag namens veel van onze klanten: Graag één zonder karikaturen en een theologisch totaalplaatje van schepping tot herschepping. Gewone mensen vinden dat namelijk relevant.


Alle blogs
Waarom zoveel Nieuwe Bijbelvertalingen?
27-08-2021
Bijbels repareren
15-07-2021
Eindelijk genieten
10-07-2021
Spannend....! clean reads, veilig lezen?
03-07-2021
Studiebijbels: toelichting die verrijkt.
15-05-2021
Ecologische voetafdruk website
14-05-2021
Belijdenis cadeau (BLOG)
24-03-2021
Jij zit zeker thuis
24-02-2021
Één Kinderbijbel?
08-11-2020
Het Boek van de Natuur.
05-11-2020
De Bijbel die bij je past
24-06-2020
De Bijbel kiezen
10-06-2020
5 argumenten om GEEN nieuwe bijbel te kopen
27-03-2020
Christelijke boekhandel en kerkverlaters
31-12-2019
Goede voornemens én de christelijke boekhandel
30-12-2019
Christelijke boekhandel: een hoopvol 2016?
28-12-2019
Waarom naar de christelijke boekhandel!?
14-11-2019
Blijvende waarde(n) delen
13-11-2019
De opmars van het Rooms-Katholieke boek.
25-10-2019
Muziekverkoop in de (christelijke) boekhandel
21-10-2019
Frankfurter Buchmesse: Luther en Rome, wie wint de stijd om het Woord
14-10-2019
Schepping en herschepping
12-10-2019
de Nacht voor de theologie
25-09-2019
Mag dat: Doelgroep Mannen?
25-09-2019
Bijbel het belangrijkste boek van Nederland
23-09-2019
Predikanten, plagiaat en leren
03-09-2019
Bestsellers en de toren van Babel
21-08-2019
Het (korte) geheugen van E-boeklezers
20-08-2019
Toegang tot óf eigendom van kennis
15-08-2019
Vals getuigenis
05-08-2019
Boeken zetten soms veel in beweging.....
24-07-2019
Proefschriften in de boekhandel
01-07-2019
Waardoor gaat een bijbel stuk
17-06-2019
Christelijke thrillers, een volwassen genre?
02-06-2019
Liedboek
26-05-2019
Christelijke klassiekers
30-04-2019
Keuzestress in de boekhandel
15-03-2019
Bestaat christelijke politiek?
07-03-2019
Schoolbijbel als afscheid basisschool
04-03-2019
Jezus glossy, een keuze
26-02-2019
Ga ik dat nog lezen....?
04-02-2019
Trends in de christelijke boekhandel
16-01-2019
Leeskuur voor ontspanning
06-01-2019
Wat wil de Nederlandse Bijbellezer....?
04-01-2019